Americký Stafordsirský teriér

- je psí plemeno (zkratka AST), které má předky v anglických buldocích a teriérech. Jejich křížením vznikli jeho nejbližší příbuzní, americký pitbulteriér a anglický stafordšírský bulteriér. Stafordšírský bulteriér přicestoval do Ameriky z Anglie spolu s anglickými imigranty někdy v 19. století. Pro potřeby psích zápasů, které se staly velmi populární v Americe třicátých let, byl z menšího a lehčího anglického teriéra vyšlechtěn mohutnější a statnější americký teriér. Šlechtění se ubíralo dvěma směry a americký teriér nebyl zpočátku typově ustálen. Protože však bylo nutné ustavit standard plemene, došlo k oddělení obou šlechtitelských linií, a vznikly tak dvě samostatná plemena: americký stafordšírský teriér a americký pitbullteriér, který však ještě nebyl Mezinárodní kynologickou federací FCI jako plemeno uznán. Na rozdíl od svého předchůdce byl stafordšírský teriér šlechtěn pro výstavní účely a v roce 1936 byl schválen jako plemeno Americkým klubem chovatelů psů. V roce 1972 bylo plemeno zaregistrováno i FCI, již jako americký stafordšírský teriér. U nás se stali známými až po revoluci v roce 1989.

 

Americký stafordšírský teriér je milý společník, který má většinou rád i veterináře. Bohužel má pověst agresivního psa. Důvod je jasný, když člověka pokouše nějaký roztomilý psík, vypadalo by to divně. Proto novináři dají obrázek pitbulla nebo staforda, aby to vypadalo hrůzostrašně. Staford je úžasný společník k dětem.

Ovšem je nutné zvážit, zda máte opravdu dostatek času a trpělivosti na výchovu tohoto 

aktivního plemene. Jak je již zmíněno výše, tento pes byl šlechtěn zejména pro pracovní činnost, tedy je velmi vytrvalý a energický. Nevěnujete-li mu dostatek času, často začne vyhledávat zábavu po svém a nebude poslušný. V některých případech se pak stává, že takto dlouhodobě zanedbávaný pes je agresivní, ať už na jiné psy (k čemuž byl vlastně vyšlechtěn), nebo v těch horších případech na lidi. Pokud vás pokouše malý pes, nejspíš to spraví náplast či trocha obvazu. V případě AST, který má velmi pevný skus a při kousání "nepřekusuje", je těžké jej přesvědčit, aby přestal a následky bývají někdy vážné, ne-li smrtelné. Na druhou stranu jsou velice oddaní a při správném zacházení mají veškeré dobré vlastnosti, které byste od psa mohli očekávat. Amstafa vřele doporučuji všem psychicky vyrovnaným lidem, neb jaký pán, takový pes.

Informace:

Země původu: USA

Název v zahraničí: American Staffordshire Terrier

FCI: standard č. 286

Výška v kohoutku: fena 43 - 46 cm, pes 46 - 48 cm

Hmotnost: v poměru s výškou

Srst: krátká, uzavřená, na dotek tuhá, lesklá

Barva: všechny barvy jsou přípustné - jednobarevné, vícebarevné, nebo se skvrnami. Více než 80% bílé, černá s pálením a játrová však nemají být podporovány.

Celkový dojem:

Zde vložte vlastní text, který bude zobrazen jako popis k výše uvedenému nadpisu. Zde vložte vlastní text, který bude zobrazen jako popis k výše uvedenému nadpisu.