Agility

.

Trénink agility je vhodný téměř pro všechny zdravé pejsky. Trenérů a cvičišť je velké množství, doporučuji důsledně vybírat. Tréninku agility se dá věnovat se psy všech plemen (s ohledem na stavbu těla) vč. kříženců. Samozřejmě některá plemena se na agility hodí víc jako např. pudl, sheltie, border kolie a papilon, belgičtí ovčáci atd.  Cílem je, aby psovod se svým psem překonal trať s překážkami ve správném směru a pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase.

Je to pro psy jedna z nejpřirozenějších aktivit – pes ve smečce (společně se svým pánem) spolupracuje při překonávání překážek v honbě za kořistí. Kořistí se stává pamlsek či hračka a pochvala na konci každého parkuru. Je to sport, který prospívá fyzické kondici psa i psovoda a velmi dobře upevňuje vztahy mezi psem a pánem. Kromě toho je každý trénink i závod výbornou příležitostí pro socializaci psa – jinými slovy pes se v tomto prostředí naučí stýkat s ostatními psy i lidmi, zvykne si na ně, ztratí strach a tím se eliminuje jeho agresivita z tohoto strachu plynoucí.Na mistrovství světa v agility můžou jenom psi s PP.

 

 Co je na agility potřeba:

    především oblíbené pamlsky a hračky

    misku a vodu pro psa

    dobrou náladu

Co by měl pejsek umět před první hodinou agility:

    přivolání
    odložení (ideální pozice je sed)
    kontakt s psovodem
    hrát si

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Agility se dá dělat s každým psem,

ale majitelé by si měli uvědomit fyzické dispozice svého plemene...

 

Paní Lenka Pikulová dělá agility se svou fenečkou SBT, WIZARD GIRL WIZARDBULL, již rok a půl. Níže si můžete přečíst krátký rozhovor jak na agility s bullánkem.
 
Jak jste se k agility dostala?
Přes psí školu Vychovaný pes. Chtěla jsem poslušnost do života a tam se mi otevřely kynologické obzory.
 
Je podle Vás těžší dělat agility s bull psem než s jinými plemeny?
Jak v čem. Mohu hovořit za SBT, mají velkou touhu získat odměnu. Ale jsou o dost nezavislejší a řekla bych hrdější, než například ovčáčtí psi. Dobře se učí, je těžší se u nich vyrovnávat s nástrahami zajímavého okolí.
 
Jak dlouho už trénujete a jak často se musí cvičit?
Trénuji rok a kousek, zatím jsem na závodech ani zkoušce nebyla, na cvičák chodím jednou týdně, v zimě nedělám agility skoro vůbec, od jara do podzimu pak chodím dvakrát týdně, v létě jeden agility tábor. Občas víkendové soustředění.
 
Chovají se k Vám na "Hřišti" ostatní lidé jinak protože trénujete SBT?
Řekla bych že většina ne. Hodně se mezi sebou respektujeme, protože dochází i hodně teriérů všeho druhu, hodně společenských plemen. Někteří mají respekt z SBT, jiní naopak vůbec. Spíš než pohrdání cítím spíš obdiv.
 
A poslední otázka. Je těžké začít, musí mít pes zvláštní předpoklady a nebo může agility dělat každý?
Agility se dá dělat s každým psem, ale majitelé by si měli uvědomit fyzické dispozice svého plemene. SBT je na svou výšku těžký pes, pevný s kvadratickým rámcem. Je třeba to brát v ohled, mít psa dobře fyzicky připraveného. Další podmínkou je jistá úroveň vycvičenosti, odložení, hračka a odměny pouze na povel, dobré přivolání... Záleží na systému výcviku agility. V rámci výcviku samotného je pak důležité například u SBT věnovat se skokové technice. Jestli byla položena otázka jestli může dělat agility každý majitel, je to na osobních preferencích každého psovoda.
 
Přejeme tedy paní Lence mnoho úspěchu...