Bandog

Je psí plemeno, které vyšlechtil v 50.–60. letech 20.století veterinář Swinford z USA. Záměrem bylo vyšlechtit silného a mohutného psa, který bude dobrým obranářem a spolehlivým hlídačem. Bandog doposud nebyl uznán plemenem FCI.

Bandog je věrný přítel rodiny a má rád děti, které velice intenzivně chrání a lpí na nich. Není agresivní, přesto je nebojácný a sebevědomý. Není z psů, kteří útočí první a bezdůvodně, pokud tak učiní, pak především v ochraně svého pána a jeho rodiny. Hůře se snáší s ostatními zvířaty. Žádá si zkušeného majitele, který ho správně povede, nesnese od něj však žádnou nepřiměřenou surovost. Je to velice vytrvalý a aktivní pes.

Informace:

Země původu: USA/Velká Británie

Název v zahraničí: Bandogge

FCI: plemeno není uznáno

Výška v kohoutku: fena 50 - 65 cm, pes 62 - 70 cm

Hmotnost: fena 35 kg a výše, pes 50 kg a výše

Srst: krátká, hustá bez podsady přiléhající k tělu. Odolná vůči počasí. Tvrdá srst je nežádoucí.

Barva: zlatá, skořicová, modrá, hnědá, černá a všechny barvy s žíháním. Jsou povolené bílé znaky nepřesahující 25% povrchu těla. Bílé tlapky jsou nepřípustné.

Celkový dojem:

Robustní, středně velký pes. Dobře osvalené tělo, obdelníkového tvaru. Vyzařuje velkou sílu a energii v souladu s mrštností a lehkostí pohybu. Je pevný, souměrně stavěný. V erlaxačním pohybu uvolněný. S výrazem moudré, dobrosrdečné povahy, vyrovnaného klidu a vysoké inteligence. Feny jsou jemnější stavby těla.