Stafordsirský bulteriér

Je středně velké, krátkosrsté psí plemeno původem z Anglie, jehož příbuznými jsou americký stafordširský teriér. FCI byl jako samostatné plemeno uznán v roce 1987, anglickým Kenel Clubem již v roce 1935. Chov v České republice se datuje od roku 1989, kdy byla dovezena první fena. Plemeno bylo vytvořeno horníky a dělníky z anglického Staffordshiru, a to spojením buldoka a anglického teriéra.

 

Stafodšírský bullterier je velmi statečný, nebojácný dobře vyvážený, houževnatý a obětavý pes. Je spolehlivý a velice milý společník. Tento pes je velmi oddaný a dobrácký. Svou rodinu miluje, rád si hraje, zejména velice miluje děti – v zemi původu je přezdíván jako „Nanny dog“. Jakýkoli náznak agresivniho chovani k lidem je důvod k okamžitému vyloučení z chovu. Ve smečce se chová podobně jako jakýkoli jiný pes. Chování dvou samců se příliš nedopuručuje, ale nemusí to znamenat, že by se spolu jen prali. Může stát ve vzácnějších případech , že spolu i dva samci budou vycházet výborně. Není dobrý hlídač.

Informace:

Země původu: Velká Británie

Název v zahraničí: Staffordshire Bullterrier

FCI: standard č. 76

Výška v kohoutku: 35,56 - 40,64 cm

Hmotnost: fena 10,89 - 15,43 kg, pes 12,71 - 15,43 kg

Srst: hladká, krátká, hustá

Barva: červená, plavá, bílá, černá nebo modrá, nebo kterákoli z těchto barev s bílou. Žíhaná všech odstínů nebo žíhaná s bilou. Černá s pálením nebo játrová barva je vysoce nežádoucí.

Celkový dojem:

Hladkosrstý, dobře vyvážený a na svou velikost velmi silný pes. Svalnatý, aktivní a pohyblivý.